5 Yorumlar

 1. 1

  selman

  fırtınaların ne kadar etkili silahlar olduğunu gördük. fırtınalar 400 km ye ve 4000 km ye atış yapabilmeli. mühimmat ona göre yapılabilir.

  Yanıt
  1. 1.1

   Mehmet

   Seman kardes dogru soylemis ve eloktirinik karistirici yapilmali 400 km500km olmali

   Yanıt
  2. 1.2

   ser

   Selman. Fırtınaların menzili 40 km. 400 km menzil yapılabilseydi sence ilk Fırtına Obüsleri dizayn edilirken yapılmaz mıydı? 40 km nire 400 km nire. Senin aklın mantığın bunu alabiliyor mu. Ve birde 4000 km demişsin amacım yermek değil ama azcık araştırma yap be kardeşim.
   Bilmeyenler için yazayım. Fırtına obüslerinin menzili 40 + km dir. Cephanesi füzeli olduğu zaman yaklaşık 180 km ye ulaşıyor diye biliyorum. Füzeli cephane ise dışarıdan alınıyor sanırım. Buda elimizi güçleştiriyor tabiki.
   Fırtına 2 ler üretildiği zaman menzili ne kadar olur bilemem ama büyük ihtimalle 60 km yi geçemez (Cephanesi füzeli olanlar hariç). Bu arada obüslerin menzilini 40 km den 60 km ye çıkarmak büyük bir başarıdır.
   Ben konunun uzmanı değilim. Bana inanmıyorsanız size araştırmanızı tavsiye ederim.

   Yanıt
  3. 1.3

   ferit

   selman kardeş, biraz daha zorlasaydın, mermi dünyayı bir tur dolaşıp kendini fırlatan obüsü bile vurabilirdi yane… 🙂

   Yanıt
 2. 2

  Ege

  Schwerer Gustav topu 1934 de üretilip 2. dünya savaşı sırasında naziler tarafından kullanılmış 43 m lik dev bir topatardı.O kadar büyüktü ki normal paletlerle değil de iki tane rayla hareket ettiriliyordu ve o topun bile menzili 48km idi yani su anda 40 km gayet iyi 400 derede görülmüş bilmiyorum ama 4000km ne kadar abartı olur bi daha düşün.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Schwerer_Gustav

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015 SVT | Savunma ve Teknoloji. Tüm Hakları Saklıdır. İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.