16 Yorumlar

 1. 1

  selman

  fırtınaların ne kadar etkili silahlar olduğunu gördük. fırtınalar 400 km ye ve 4000 km ye atış yapabilmeli. mühimmat ona göre yapılabilir.

  Yanıt
  1. 1.1

   Mehmet

   Seman kardes dogru soylemis ve eloktirinik karistirici yapilmali 400 km500km olmali

   Yanıt
  2. 1.2

   ser

   Selman. Fırtınaların menzili 40 km. 400 km menzil yapılabilseydi sence ilk Fırtına Obüsleri dizayn edilirken yapılmaz mıydı? 40 km nire 400 km nire. Senin aklın mantığın bunu alabiliyor mu. Ve birde 4000 km demişsin amacım yermek değil ama azcık araştırma yap be kardeşim.
   Bilmeyenler için yazayım. Fırtına obüslerinin menzili 40 + km dir. Cephanesi füzeli olduğu zaman yaklaşık 180 km ye ulaşıyor diye biliyorum. Füzeli cephane ise dışarıdan alınıyor sanırım. Buda elimizi güçleştiriyor tabiki.
   Fırtına 2 ler üretildiği zaman menzili ne kadar olur bilemem ama büyük ihtimalle 60 km yi geçemez (Cephanesi füzeli olanlar hariç). Bu arada obüslerin menzilini 40 km den 60 km ye çıkarmak büyük bir başarıdır.
   Ben konunun uzmanı değilim. Bana inanmıyorsanız size araştırmanızı tavsiye ederim.

   Yanıt
  3. 1.3

   ferit

   selman kardeş, biraz daha zorlasaydın, mermi dünyayı bir tur dolaşıp kendini fırlatan obüsü bile vurabilirdi yane… 🙂

   Yanıt
   1. 1.3.1

    Ahmet

    Çok güzel ya gülmekten gözlerim yaşardı

    Yanıt
  4. 1.4

   Soner

   O dediğin ancak elektromanyetik silahla mümkün. Mesela Sapan silahını taksan olur ancak senin dediğin kadar olmaz.. anca 120km falan olurdu menzili.

   Yanıt
  5. 1.5

   Muhammed

   O merminin 4000 km gitmesi demek kardeş, uçtan uca 2 tane Türkiye gitmesi gibi bir şey nasıl bi hayal gücün var şaşırdım

   Yanıt
  6. 1.6

   Hasan Şener

   Bir top mühimmatının 400 km mesafe katetmesi mümkün değildir.Toplar menzil ve isabet oranı arasında dengelenir,topun menzilini artırmak için boyutu da artmalıdır ki mühimmatın kapsülü daha çok patlayıcı yakıt alsın ve menzili artsın.Top kinetik fizik kurallarına göre işler ve menzil bakımından itici yakıta yani baruta bağlı olmak üzere sınırlıdır.400 km menzile sahip mühimmatlar ancak sürekli itiş gücüne sahip mekanizmayla elde edilebilir ki bunlar zaten günümüzde roketler/füzeler olarak mevcut.

   Yanıt
 2. 2

  Ege

  Schwerer Gustav topu 1934 de üretilip 2. dünya savaşı sırasında naziler tarafından kullanılmış 43 m lik dev bir topatardı.O kadar büyüktü ki normal paletlerle değil de iki tane rayla hareket ettiriliyordu ve o topun bile menzili 48km idi yani su anda 40 km gayet iyi 400 derede görülmüş bilmiyorum ama 4000km ne kadar abartı olur bi daha düşün.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Schwerer_Gustav

  Yanıt
  1. 2.1

   Süleyman

   Top mermisinin barut hakki arttırılir ve patlama sonrasi mermi itkisi de artar merminin menzili arttirilir yada mermi kovaninda baruttan daha kuvvetli patlayan infilak maddesi kullanılır fakat cok yüksek infilak ve basınç topun parçalanmasına sebeb olur.
   Bu silahlar denenir yapılır zaten motoru var ileri hareket eder gider ve merminin menzili 60 km.yi pek geçmez topun sağlıklı ve uzun ömürlü ve hassas ölçüde atış yapmasi olmasi icin

   Yanıt
 3. 3

  Harun

  400 km menzilli mühimmat atmak obüsün görevi değil o menziller için taktik füzeler var 4000 ise bildiğin kıtalar arası füze bunları obüsün neresine sokupta atacaksın . Her menzilin ayrı mühimmatı her mühimmatın ayrı görevi var dünyada 155 mm obüsten 60 , 70 km üstü menzil isteyen bir ordu da yok çünkü gerek yok p menzilleri ve üstü için topçu roketleri var

  Yanıt
 4. 4

  Kenan

  Envanterdeki sayı artmayacak veya yeni bir model geliştirilip üretilmeyecek şuana modernizasyon desek daha doğru olur

  Yanıt
 5. 5

  eternal77

  beyler ne 4000 ne 400 km si ne diyorsunuz siz

  Yanıt
 6. 6

  Beylikdüzü Özel Ders

  T155 bizim gozbebegimiz inşallah daha iyisini yapariz.

  Yanıt
 7. 7

  Yasin yavuz

  Özellikleri önemli değil önemli olan başarılı olması

  Yanıt
 8. 8

  Emre

  Herkes menzil peşinde ama self propelled bir sistemin asıl fonksiyonu hızla gitmesi gereken yere ulaşıp işini yapıp bir sonraki göreve hazır hale gelmesidir. Elbette atış menzilinin 40km’yi geçmesi pek mümkün değil ama mobilite menzilinin geliştirilmesi esastır. Cephe savaşlarında, cephe boyunca hareket ederek art arda bir çok görevi ifa edecek. Mobil savaşta ise düşmana hızla yaklaşıp görevini yapacak ve düşmanın misillemesine fırsat vermeden çekilecek. İkmal bakım gerektirmeden haritanın büyük bölümüne süratle girip çıkabildiği için sistemin mobilite menzili top mermisinin menzilinden daha önemli hale geliyor. Yoksa zaten en başta neden kamyona veya zırhlı araca monte edilsin?

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015 SVT | Savunma ve Teknoloji. Tüm Hakları Saklıdır. İnternet sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.